RSS

Direktion

Direktionen består av sjutton ledamöter med sjutton personliga ersättare.Kommunerna Trollhättan, Uddevalla och Vänersborg utser vardera två ordinarie ledamöter och två ersättare. De övriga medlemskommunerna utser vardera en ordinarie ledamot och en ersättare.

Direktionen utser inom sig ordförande, vice ordförande och andre vice ordförande.

Ledamöter 2014-2018

  • Ordförande Martin Carling (c) Dals Ed
  • 1:e vice ordförande Paul Åkerlund (s) Trollhätta
  • 2:e vice ordförande Ingemar Samuelsson (s) Uddevalla

Bengtsfors kommun

Ledamot:
Per Eriksson (s)
Telefon: 0531-52 61 04
per.eriksson@bengtsfors.se
Ersättare:
Per Jonsson (c)
Mobil: 0709- 37 70 04
per.jonsson@bengtsfors.se

Dals-Eds kommun

Ledamot:
Martin Carling (c)
Telefon: 0534-190 03
martin.carling@dalsed.se
Ersättare:
Per-Erik Norlin (s)
Telefon: 0534-191 57
pelle.norlin@dalsed.se

Färgelanda kommun

Ledamot:

Ulla Börjesson (s)
Telefon: 0528-56 71 10
ulla.borjesson@fargelanda.se

Ersättare:

Tobias Bernhardsson (C)
Mobil: 0766 - 35 25 92 tobias.bernhardsson@fargelanda.se

Lysekils kommun

Ledamot:

Jan-Olof Johansson (s)
jan-olof.johansson@lysekil.se

Ersättare:

Ronald Rombrant (lp)
Mobil: ronald.rombrant@lysekil.se

Melleruds kommun

Ledamot:

Tommy W Johansson (s)
Mobil: 070-377 62 75 twjoh@telia.com

Ersättare:

Eva Pärsson (m)
Mobil: 070-587 09 46
eva.parsson@mellerud.se

Munkedals kommun

Ledamot:
Åsa Karlsson (s)
Telefon: 0524-181 67
asa.karlsson@munkedal.se
Ersättare:
Ann-Sofie Alm (m)
Telefon: 0524-181 78
ann-sofie.alm@politiker.munkedal.se

Orusts kommun

Ledamot:

Kerstin Gadde
Mobil: 0708-655645  kerstin.gadde@orust.se



Ersättare:

Hans Pettersson
Tel: 0304-33 40 30 hans.pettersson@orust.se

Sotenäs kommun

Ledamot:
Mats Abrahamsson (m)
Mobil: 070-213 95 74
mats.abrahamsson@sotenas.se
Ersättare:

Britt Wall (s)
Mobil: 070 652 10 99  britt.wall@sotenas.se

Strömstads kommun

Ledamot:

Peter Birgersson Dafteryd (c)
Telefon: 070-246 83 27
peter.birgersson.dafteryd @stromstad.se


Ersättare:

Ronnie Brorsson (s)
Telefon: 070-688 89 20
ronnie.brorsson@stromstad.se

Tanums kommun

Ledamot:

Liselotte Fröjd (m)
Mobil: 070-609 12 07
liselotte.frojd@tanum.se

Ersättare:

Louise Thunström (s)
Mobil:070-430 39 40
louise.thunstrom@tanum.se 


Trollhättans Stad

Ledamot:
Paul Åkerlund (s)
Mobil: 070-554 44 56
paul.akerlund@trollhattan.se
Ersättare:
Monica Hanson(s)
Mobil: 070-164 24 54
monica.hanson@trollhattan.se
Ledamot:
Peter Eriksson (m)
Mobil: 070-164 24 80
peter.eriksson@trollhattan.se
Ersättare:

Uddevalla kommun

Ledamot:
Ingemar Samuelsson (s)
Telefon: 0522-69 61 03
ingemar.samuelsson@uddevalla.se

Ersättare:

Ewy Gahnström (V)
Telefon: 0522-69 61 02
evy.gahnstrom@uddevalla.se

Ledamot:

Carin Ramneskär (M)
Telefon: 0522-69 61 03
carin.ramneskar@uddevalla.se

Ersättare:
Magnus Jacobsson (kd)
Telefon: 070-255 11 69
magnus.jacobsson@uddevalla.se

Vänersborgs kommun

Ledamot:
Marie Dahlin (s)
Telefon: 0521-72 23 84
Mobil 073-661 83 05
marie.dahlin@vanersborg.se
Ersättare:

Bo Carlsson (s)

Ledamot:
Gunnar Lidell (m)
Telefon: 0521-72 11 33
Mobil 070-336 40 08
gunnar.lidell@vanersborg.se
Ersättare:

Peter Göthblad (FP)Mobil:070-661 44 18 
petergothblad@gmail.com 


Åmåls kommun

Ledamot:
Michael Karlsson (s)
Mobil 076-882 19 32
michael.karlsson@amal.se
Ersättare:
Ann Sörqvist (c)
Telefon: 0532-431 41
Mobil: 070-225 96 84
anne.sorqvist@gmail.com

Mötestider och kallelser 2017

 

  • 2017-02-09
  • 2017-03-16
  • 2017-04-20
  • 2017-06-08
  • 2017-09-21
  • 2017-10-26
  • 2017-11-30


Protokoll Direktionen

Senast ändrad: 2017-10-17 Uppdaterad av: Morgan Ahlberg       

Postadress: Fyrbodals kommunalförbund, Box 305, 451 18 Uddevalla Besöksadress: Museigatan 2, (Riverside) Uddevalla
E-post: kansli@fyrbodal.se Telefon: 0522-44 08 20 Fax: 0522-145 54 Organisationsnummer: 14-222000-1776